Naukowcy z UW pomogli przywrócić do działania teleskop w Chile!

Duży sukces pracowników Uniwersytetu Warszawskiego! W ramach współpracy z naukowcami z innych krajów brali oni udział w powrocie do sprawności obserwatorium w Chile. Polacy naprawiali teleskop, który służy do obserwowania kosmosu. Dzięki temu, nauka znów będzie mogła się rozwijać w tym zakresie.

12 sierpnia, po ponad dwóch latach przerwy, wznowiono regularne obserwacje w ramach projektu OGLE w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Zespół astronomów z Obserwatorium Astronomicznego UW – profesorowie Andrzej Udalski, Michał Szymański oraz dr Jan Skowron – wykonali dokładny przegląd i serwis teleskopu, aparatury oraz zaplecza stacji. Stacja obserwacyjna jest gotowa do dalszych wielkoskalowych obserwacji fotometrycznych nieba. Obserwatorium pozostawało zamknięte ze względu na wynikające z epidemii COVID-19 ograniczenia lokalne w Chile, ograniczenia w międzykontynentalnej komunikacji lotniczej i brak możliwości wjazdu do Chile w latach 2020–2022.

Uniwersyteccy astronomowie badają niebo nie tylko nad Polską. Kilka razy w roku wyjeżdżają do Chile, gdzie pracują w obserwatorium Las Campanas, położonym na pustyni Atacama, miejscu uważanym za jedno z najlepszych na świecie do prowadzenia obserwacji nieba. Znajduje się tam jeden z największych polskich teleskopów (Teleskop Warszawski).

Informacja prasowa