Bezpłatna szkoła prowadzona przez fundację – jak to wygląda w praktyce?

W polskim systemie edukacji zazwyczaj wyróżniamy szkoły prywatne i publiczne. Te publiczne prowadzone są przez Państwo i z założenia działają niekomercyjnie, natomiast prywatne szkoły mają kształcić uczniów, ale również przynosić zysk właścicielom. Jedne i drugie nadzorowane są przez ministerstwo edukacji. Są jeszcze w naszym kraju szkoły publiczne prowadzone przez fundacje, a nawet taka, która jest zupełnie darmowa. Jak to wygląda w praktyce?

To pierwszy w Polsce przypadek, kiedy niezależna instytucja, fundacja, buduje publiczną, rejonową szkołę na własny koszt. Już we wrześniu przyszłego roku zabrzmi pierwszy dzwonek w nowoczesnej szkole na poznańskim Fabianowie, którą na przekazanym przez miasto gruncie buduje fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty.

Nowoczesny budynek z 16 klasami na dwóch piętrach. Co najmniej 275 nowych, bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków w szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw, tor rowerowy i duży parking – tak już wkrótce wyglądać będzie odnowiona szkoła Specto na poznańskim Fabianowie.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała 5 sierpnia umowę z Santander Bank Polska na kredyt, który pozwoli sfinalizować rozbudowę szkoły i przedszkola. Umowa opiewa na kwotę 14 miliona złotych. Łączna wartość inwestycji to prawie 18 milionów złotych.

– Dzięki umowie z Santander Bank Polska na Fabianowie powstanie nowoczesna placówka, spełniająca najwyższe standardy. Będzie mogła nareszcie przyjąć wszystkich chętnych uczniów i przedszkolaki, dla których w obecnym budynku brakowało już miejsca – cieszy się Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Ze szkolnej infrastruktury: placu zabaw czy toru rowerowego, będą mogli korzystać również mieszkańcy osiedla Fabianowo-Kotowo. Chcemy, żeby nowa szkoła stała się lokalnym, otwartym centrum rekreacji i sportu.

Pionierski Poznań. Pierwsza taka szkoła w Polsce

Rozbudowa szkoły Specto jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, realizowanym przez fundację oświatową w Polsce. To pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła budowana jest na koszt podmiotu niesamorządowego. Tak w szkole, jak i w przedszkolu, nauka będzie bezpłatna. Jak w każdej publicznej placówce, finansowana będzie z subwencji oświatowej.

– Szkoła na osiedlu Fabianowo-Kotowo przetrwała na mapie miasta, w ramach miejskiej sieci obwodowych szkół publicznych, tylko dzięki zaangażowaniu Fundacji i jej współpracy z władzami miasta, środowiskami lokalnymi i Radą Osiedla – komentuje Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. – Ogólnopolski Operator Oświaty nie tylko tworzy w tym miejscu placówkę z atrakcyjną ofertą, przyciągającą uczniów, ale podjął starania by obiekt unowocześnić i rozbudować. To projekt nowatorski i odważny, bo nikt wcześniej nie zdecydował się ponieść takiego ryzyka, przede wszystkim finansowego, w kontekście placówki publicznej i obwodowej, w dodatku położonej z dala od centrum miasta.

Ogólnopolski Operator Oświaty ma duże doświadczenie w budowie przedszkoli w całej Polsce, jednak skala inwestycji w Poznaniu jest jak dotąd największa ze wszystkich. Jest też kolejnym projektem fundacji, w który zaangażował się Santander Bank Polska.

– Santander Bank Polska jest bankiem, który działa odpowiedzialnie. Oprócz udzielania wsparcia finansowego klientom biznesowym angażujemy się w inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczności lokalne – podkreśla Tomasz Cudziło, dyrektor Centrum Klienta Korporacyjnego Santander Bank Polska. – Dlatego cieszymy się, że możemy być częścią lokalnego i tak wyjątkowego projektu edukacyjnego w Poznaniu, z którego korzyści będą czerpać nie tylko pokolenia małych uczniów, ale też wszyscy mieszkańcy tego miasta.

Informacja prasowa.